TRAGEDIA NA ŚLĄSKU! Są ofiary. Jak mogło do tego dojść?

Ratownicy wynieśli spod gruzów zawalonej kamienicy w Świebodzicach sześć osób; dwie z nich nie żyją – potwierdził w sobotę w południe wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak. Komendant wojewódzki PSP podał, że poszukiwanych jest jeszcze 11 osób.

Według wojewody akcja ratownicza w Świebodzicach, gdzie przy ul. bp. Krasickiego zawalił się wielorodzinny dom, przebiega sprawnie, a poszkodowani, których udało się uratować, są w szpitalach w Świdnicy i Wrocławiu.

Dolnośląski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Adam Konieczny podał, że służby ratownicze poszukują jeszcze 11 osób. Jak podkreślił, nie można jednoznacznie stwierdzić, ile osób było w budynku w chwili katastrofy. Jak przyznał, w budynku było zameldowanych 18 osób. Dodał, że pojawiły się informacje, iż u jednej z rodzin przebywali też goście, ale z drugiej strony – jak wskazano – są też dane, że niektóre osoby mogły być poza domem.

Na miejscu pracuje sztab kryzysowy. Są w nim także przedstawiciele nadzoru budowlanego, którzy mają za zadanie ocenić nie tylko to, czy zawalony dom nadaje się do odbudowy, ale także czy nic nie grozi sąsiednim budynkom.

W czasie briefingu nie chciano też potwierdzić wcześniejszych informacji, że przyczyną zawalenia kamienicy był wybuch gazu. Komendant Konieczny poinformował, że służbom gazowym udało się zamknąć główny zawór gazu dla budynku – co podniesie bezpieczeństwo akcji ratowniczej.

Burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz zadeklarował, że miasto zapewni wsparcie poszkodowanym. Dziękował za deklaracje takiej pomocy, jakie do niego napływają. Jak ujawnił, zawalony budynek był po renowacji dachu i instalacji, dokonywanej przez zarządzającą nim wspólnotę mieszkaniową.

Źródło PAP

MMKomentarze