Twardy brexit coraz bliżej. Spełni się czarny sen Polaków na Wyspach

Tzw. twardy brexit jest coraz bardziej prawdopodobny. W jego przypadku Polacy, którzy będą chcieli zostać w Wielkiej Brytanii dłużej niż 3 miesiące, będą musiały uzyskać specjalne zezwolenie. Nowe prawo ma wejść od 29 marca.

Formalnie Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską 29 marca 2019. Ciągle jednak nie udało się wynegocjować z UE zasad wyjścia Brytyjczyków ze Wspólnoty. Umowa, którą Teresa May wynegocjowała, została odrzucona przez Izbę Gmin.

Mimo braku określonych zasad, wiemy jak będzie wyglądała po 29 marca sytuacja imigrantów. Wszyscy obcokrajowcy będą musieli po 29 marca uzyskać specjalną zgodę, o ile zechcą zostać w Wielkiej Brytanii.

Prawo to dotyczy tylko „nowych” imigrantów. Osoby przebywające dłużej, które „zakorzeniły” się będą musiały zarejestrować się w specjalnym systemie, tzw. UE Settlement Scheme (prawdopodobnie do końca 2020 r. w przypadku twardego brexitu).

Ci, którzy przyjadą do Wielkiej Brytanii między 29.03.2019 a końcem 2020 roku będą musieli przejść przez proces „aplikacji” o status imigranta według nowego systemu imigracyjnego.

Promowani będą imigranci o wysokich i pożądanych przez Wielką Brytanię kwalifikacjach.

Innym pomysłem jest wprowadzenie 12-miesięcznych wiz dla pozostałych osób przyjeżdżających do tymczasowej pracy w Wielkiej Brytanii. Po roku następowałby okres karencji czyli brak możliwości zatrudnienia w Wielkiej Brytanii.

Innym pomysłem jest wprowadzenia minimum zarobków na poziomie 30 tys. funtów rocznie dla wykwalifikowanych pracowników zza granicy. Tylko ci, którzy znajdą taką pracę, będą mogli starać się o wizę na 5 lat.

Wszyscy czekają, jakie rozwiązania ostatecznie wejdą w życie.

Źródło: Gazeta.pl

Fot. NBC News

ZOBACZ TEŻ: https://wpolityce24.pl/powstala-nowa-partia-polityczna-w-polsce-jakie-ma-postulaty/Komentarze