Tych owoców unikaj podczas przyjmowania leków! Mogą wywołać poważne zaburzenia organizmu!

Niewielu z nas jest w stanie oprzeć się smakowi soczystych i orzeźwiających cytrusów. Pomarańcze, mandarynki czy grejpfruty są bardzo popularne, a soki z tych owoców bardzo smaczne. Warto jednak wiedzieć, aby absolutnie ich unikać podczas przyjmowania leków!

Cytrusy słyną z wielu korzyści zdrowotnych dla naszego organizmu. Po pierwsze stanowią duże źródło witaminy C, a w okresie letnim soki cytrusowe szybko gaszą pragnienie i orzeźwiają. Należy jednak unikać ich podczas przyjmowania leków, ponieważ możemy wyrządzić sobie więcej szkód niż pożytku. Powodem jest interakcja jaka zachodzi z branymi przez nas tabletkami, przez co może zmienić ich działanie i po prostu nam zaszkodzić. Szczególnie niebezpieczne jest picie, bądź spożywanie soków grejpfrutowych zawierających furanokumaryny. Mają one negatywny wpływ na przetwarzanie leków i sprawiają zwielokrotnienie ich działania w naszej krwi nawet do 85 dawek! Przez co mogą znacznie nasilać ich działania niepożądane. 

Warto więc zapamiętać to, że nawet jeden grejpfrut lub szklanka soku z tego owocu zmieniają wpływ działania leków na nasz organizm. Mało tego spowalniają jego wchłanianie przez co leki mogą utrzymywać się od 1 do nawet 3 dni. Grejpfruty i inne cytrusy wchodzą w silne relacje z lekami zwalczającymi cholesterol zwiększając poziom ich składnika statyny w krwi. Doprowadza to do rozkładu tkanki mięśniowej, a co za tym idzie osłabienia mięśni, silnego bólu, a w skrajnych przypadkach uszkodzenia nerek. Cytrusy wchodzą również w silne interakcje z lekami na nadciśnienie doprowadzając do niebezpiecznego i gwałtownego wzrostu ciśnienia krwi. Powinni również unikać ich pacjenci przyjmujący leki na zaburzenia pracy rytmu serca, przyjmujący antydepresanty, czy leki poprawiające zaburzenia erekcji. Warto więc wiedzieć co można nam jeść, a czego nie kiedy przyjmujemy leki. Chcąc uniknąć niepotrzebnych komplikacji, jeśli mamy wątpliwości zapytajmy o to lekarza, który wypisuje nam receptę.

 

 

ZOBACZ TAKŻE:„Transformację” jej zębów widziały MILIONY! Nie uwierzysz, jak wyglądała PRZED! (Zdjęcie)

 Komentarze