Zeszli na dno oceanu, odkryli NIESAMOWITE ZJAWISKO. „To jak SZAMPAN!”

oceanu

Wielu naukowców twierdzi, że obecnie lepiej znamy przestrzeń kosmiczną wokół nas niż dna mórz i oceanów na własnej planecie. Trudno nam wyrokować, czy jest to prawda, czy nie, niemniej jednak na pewno morskie głębiny wciąż kryją wiele niesamowitych miejsc, zjawisk, zwierząt i roślin. Ci nurkowie przekonali się o tym, jakie niesamowitości można znaleźć na dnie oceanu. 

Bayani Cardenas, profesor z University of Texas miał okazję nurkować ze swoim zespołem w tzw. Soda Springs. Jest to słabo poznane dno morskie niedaleko Półwyspu Calumpan na Filipinach. Okazało się, że dno morskie w tym miejscu nie jest zwykłym dnem…

Zespół Cardenasa nurkował w tym miejscu aby sprawdzić jaki jest wpływ wód gruntowych z okolicznych lądów na ekosystem morski. Geolog spodziewał się różnych odkryć, bowiem teren ten jest słynny z aktywności sejsmicznej i wulkanicznej. I to właśnie wulkan najpewniej odpowiada za to, co odkryli nurkowie.

 

ZOBACZ TEŻ: Nigdy NIE SIEDŹ tak w samochodzie – policja publikuje WSTRZĄSAJĄCE zdjęcie ku przestrodze!

 

Okazało się, że z dna morskiego wydobywają się bąbelki gazu dając efekt niemalże idealnie podobny do musującego szampana! Gazem tym jest zwykły dwutlenek węgla, który wydobywa się poprzez szczeliny w skorupie ziemskiej wprost z wulkanicznych pokładów magmy.

 

Geolog Cardenas nie były chyba zdziwiony samym faktem odkrycia czegoś takiego. Wprawdzie zespół twierdzi, że to „pierwsze takie miejsce odkryte przez człowieka”, jednak profesor dodaje też, że spora część dna oceanicznego i morskiego nie jest przez nas dokładnie zbadana. Wynika to z tego, że wiele obszarów jest „za płytka dla podwodnych robotów [co raczej należy rozumieć tak, że są one po prostu chętniej wykorzystywane w głębinach – przyp. red.], a za głęboka dla zwykłych nurków.

 

 

 

Badacze liczą, że odkrycie takiego miejsca pozwoli im na prowadzenie badań nad tym jak do środowiska o zwiększonej ilości dwutlenku węgla przystosowują się miejscowe organizmy. Stężenie CO2 w tym miejscu jest bowiem 200 raz większe niż w atmosferze!

Komentarze