Nieustraszona DZIEWCZYNKA łamie prawa SZARŻUJĄCEGO BYKA!

Nowojorska rzeźba Szarżującego Byka (Charging Bull) ma niesamowitą historię! Bynajmniej nie był to pomysł miasta, tylko działanie guerrilla art (sztuka partyzancka). Rzeźbiarz Arturo Di Modica wydał aż 360 000 dolarów na tworzenie, osadzenie i zainstalowanie dzieła. 

Szarżujący Byk stanął na Manhattanie w 1989 r. (po katastrofie na giełdach w 1987 r.) jako symbol „siły i mocy amerykańskich ludzi”. Pojawił się tam bez zezwolenia w środku nocy i dopiero później miasto wydało zgodę na jego pozostanie.

 

 

Charging Bull, fot. wikimedia.org

 

Zupełnie niespodziewanie dla Di Modica, Byk ma nową koleżankę! Jest to Nieustraszona Dziewczynka (Fearless Girl), która pojawiła się obok Byka w dniu 7 marca 2017, czyli w przededniu Dnia Kobiet. Nowa rzeźba autorstwa Kristen Visbal ma symbolizować siłę kobiet, dlatego dzieło ma tabliczkę:

 

„Know the power of women in leadership. SHE makes a difference/ Znaj siłę kobiecego kierownictwa. ONA ma znaczenie”

 

Fearless Girl, fot. wikimedia.org

 

Nowa rzeźba nie była konsultowana z Di Modica i teraz autor oskarża miasto Nowy Jork o naruszenie jego praw poprzez instalację statuetki Nieustraszonej Dziewczynki przed bestią z brązu bez jego zgody. Artysta powiedział:

 

„Pojawienie się Dziewczynki naruszyło moje artystyczne prawa autorskie, zmieniając twórczą dynamikę, poprzez włączenie innej, śmiałej obecności.”

 

Di Modica stwierdził także, że statua to „sztuczka reklamowa” stworzona przez dwie gigantyczne korporacje – olbrzyma inwestycyjnego: State Street Global Advisors oraz nowojorską firmą reklamową McCann.

 

Kto wygra: Byk czy Dziewczynka? A może jednak obie figury pozostaną na Manhattanie? Trzeba przyznać, że wspaniale się uzupełniają!

 

ms, źródło: The Guardian, fot. wikimedia.org

 

 Komentarze