POTĘŻNY ŻÓŁW znaleziony pod lodem! To jeden z największych gadów na Ziemi! Jego gatunek pamięta czasy DINOZAURÓW [VIDEO]

Bardzo nietypowego odkrycia dokonano pod lodem na kanadyjskiej wyspie Cape Brenton. Pod jego grubą taflą natrafiono na jednego z najpotężniejszych gadów żyjących do dzisiaj na ziemi. Żółw skórzasty jest większy od niektórych krokodyli, a ich rozmiary potrafią naprawdę zaskakiwać!

 

Egzemplarz wydobyty spod lodu mierzył dwa metry długości i ważył ponad 300 kilogramów! Wszystko wskazuje na to, ze zapędził się pod lód jednego z jezior na wyspie w poszukiwaniu pożywienia, a następnie nie udało mu się na czas wydostać spod lodu, gdzie zmarł z wyczerpania i głodu.

 

Żółwie skórzaste to potężne zwierzęta, które w prostej linii wywodzą się z czasów, gdy po Ziemi stąpały dinozaury. Polują przede wszystkim na „miękki” pokarm – meduzy i tym podobne stworzenia. W poszukiwaniu ofiar potrafią nurkować nawet 1200 metrów pod powierzchnię wody!

 

 

Kolejną niespotykaną i interesującą cechą żółwi skórzastych jest ich niewielka wrażliwość na warunki klimatyczne. Żyją zarówno w ciepłych akwenach jak Morze Śródziemne, czy tropikalne morza, ale potrafią wędrować nawet w okolice Alaski czy północny Atlantyk – tak jak ten okaz. Jednego żółwia skórzastego wyłowiono nawet z Morza Bałtyckiego!

 

Nie wiemy, co stanie się z ciałem padłego żółwia. Tak wielki okaz nie jest wcale częstym widokiem, dlatego zapewne zainteresuje naukowców. Czy zostanie kiedyś zaprezentowany szerszej publiczności – trudno powiedzieć.

 

Komentarze