Przemytnicy zatrzymani. Wartość produktów szokuje

Funkcjonariusze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego przejęli pod Pszczyną blisko 8,3 mln sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy. Towar przywożony był tirem zza wschodniej granicy. Mężczyźni zostali zatrzymani w pobliżu drogi krajowej nr 81 w powiecie pszczyńskim, podczas rozładunku towaru.

Wartość rynkowa papierosów z rosyjskimi i białoruskimi banderolami szacowana jest na 14,5 mln zł. Gdyby trafiły one do do sprzedaży, Skarb Państwa straciłby 9 mln zł.

„Mobilny patrol zauważył dość nietypowy przeładunek towaru z tira do niewielkiej ciężarówki. Kilku mężczyzn w pośpiechu wyładowywało dziesiątki pudeł kartonowych. Mundurowi podejrzewali, że to może być rozładunek nielegalnego transportu papierosów. W takie kartonowe pudła pakowane są zwykle papierosy, które pochodzą spoza Unii Europejskiej”.

Przeszukanie potwierdziło, że w kartonach jest kontrabanda zza wschodniej granicy. Tirem na mazowieckich numerach rejestracyjnych przyjechał 37-letni kierowca. Mężczyzna miał dostarczyć towar pod wskazany adres i czekać na odbiorców. Po partie nielegalnych papierosów miało się zgłosić kilka osób. Mężczyzna kontaktował się z nimi, używając kilku kart telefonicznych różnych operatorów. Towar miał trafić do sprzedaży na bazarach i targowiskach na Śląsku i w Zagłębiu.

Podczas rozładunku funkcjonariusze zatrzymali kierowcę tira i pięciu mężczyzn, mieszkańców województwa śląskiego. Wszyscy usłyszeli już prokuratorskie zarzuty. Grożą im wysokie grzywny i kara pozbawienia wolności do lat 3. O wysokości kary zdecyduje sąd.

PAPKomentarze