Nie uprawiasz sportu? Mało się ruszasz? BRAK RUCHU TO NIE TYLKO OTYŁOŚĆ i cukrzyca!

Regularne uprawianie sportu pomaga nie tylko w walce z otyłością, według najnowszych badań brak ruchu zwiększa ryzyko raka nerki i pęcherza.

 

Jeśli nie lubisz się ruszać grozi Ci rak nerki i pęcherza. Zdaniem autorów pracy opublikowanej na łamach “Cancer Epidemiology” brak aktywności fizycznej może być istotnym czynnikiem ryzyka choroby nowotworowej.

 

“Mamy nadzieję, że badania takie jak nasze zmotywują osoby mało ruszające się do zaangażowania w jakąś formę aktywności fizycznej” – komentuje współautorka pracy prof. Kirsten Moysich z Roswell Park Cancer Institute w Buffalo (stan Nowy Jork). Specjalistka podkreśla, że aby obniżyć ryzyko zachorowania na raka nie trzeba wcale biegać w maratonach, wystarczy nawet niewielkie zwiększenie aktywności, jak zastąpienie windy wchodzeniem po schodach, przespacerowanie się kilka razy wokół bloku w porze obiadowej czy parkowanie samochodu w większej odległości od supermarketu, gdy wybieramy się na zakupy.

 

Najnowszym badaniem objęto 160 pacjentów z rakiem nerki, 208 pacjentów z rakiem pęcherza oraz 766 osób bez choroby nowotworowej. Co ciekawe, analiza nie ujawniła, by otyłość miała związek z wyższym ryzykiem tych nowotworów, choć takich dowodów dostarczały badania w przeszłości (zwłaszcza w przypadku raka nerki). Jednak mała aktywność fizyczna w czasie wolnym miała związek z wyższym o 73 proc. ryzykiem zachorowania na raka pęcherza i o 77 proc. wyższym ryzykiem zachorowania na raka nerki.

 

Okazuje się zatem, że między brakiem ruchu a nowotworami układu moczowego istnieje związek przyczynowo-skutkowy. “Nasze wyniki potwierdzają jednak, jak ważne jest utrzymywanie zdrowego stylu życia, w tym podejmowanie i podtrzymywanie aktywności fizycznej” – podsumowuje główny autor pracy dr Rikki Cannioto.

 

Ekspert z Ministerstwa Zdrowia i Pomocy Humanitarnej USA (Department of Health and Human Services) przypomina również, że minimum 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej lub 75 minut intensywnej aktywności fizycznej wystarczy, by odnieść z niej istotne i trwałe korzyści zdrowotne.

 

źródło: PAP

fot.: pixabay 

kg

Komentarze