Niedziele handlowe 2020. Czy 26 stycznia zrobisz zakupy?

zakupy

To pierwsza taka niedziela w roku. Czy 26 stycznia zrobisz zakupy?

Niedziela 26 stycznia jest dniem handlowym. Jest to pierwsza niedziela w którą zrobicie zakupy w 2020 roku. Po zmianie przepisów będzie ich w roku zaledwie siedem. W 2020 roku sklepy będą otwarte w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także niedzielę przed Wielkanocą i dwie kolejne niedziele tuż przed Bożym Narodzeniem. Ustawa o ograniczeniu handlu początkowo pozwalała na handel, poza poszczególnymi wyjątkami, w pierwszą i ostatnią niedzielę w miesiącu. W 2019 r. tylko w ostatnią niedzielę sklepy były otwarte.

 

ZOBACZ TAKŻE: Jak DOSTAĆ pieniądze na firmę?! Prosty sposób…

 

Ustawa weszła w życie z dniem 1 marca 2018 roku. Jest efektem obywatelskiego projektu złożonego w Sejmie jesienią 2016 r. przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodził m.in. NSZZ „Solidarność”. Przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz handlu nie obowiązuje w sklepach w których za ladą staną ich właściciele. Również w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw, w kawiarniach, w kwiaciarniach i w sklepach z prasą. Także w przypadku handlu kwiatami, wiązankami, wieńcami i zniczami przy cmentarzach, w zakładach pogrzebowych, w sklepach z pamiątkami, w sklepach z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych, placówkach pocztowych.

 

Za złamanie zakazu handlu w niedzielę grozi kara od tysiąca złotych do 100 tysięcy złotych.  Częste łamanie ustawy może grozić nawet karą ograniczenia wolności.

 

ZOBACZ TAKŻE: Operatorzy komórkowi wprowadzają zmiany! Nie będziesz mógł już…

 

fot. pixabay

Komentarze