Pół miliona polskich dzieci żyje za granicą

W ubiegłym roku wzrosła liczba polskich dzieci urodzonych za granicą i zgłoszonych w naszych USC. Zarejestrowano 43 tysięcy dzieci, czyli o 13 procent więcej niż przed rokiem i najwięcej od 2009 roku, za granicą żyje pół miliona dzieci – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Jak pisze „DGP”, wiedza na temat liczby polskich dzieci, które przebywają poza Polską, jest niepełna. Emigranci nie mają obowiązku zgłaszania potomstwa do ewidencji urzędów stanu cywilnego. Notowany ostatnio wzrost może wynikać z osiadłego charakteru emigracji Polaków, Wielka Brytania – średnio 9 lat, Irlandia – 7 lat, Niemcy – 11 lat i struktury wiekowej emigrantów – zaznacza gazeta. Ze spisu powszechnego wynika, że w 2011 roku, za granicą przebywało około 250 tysięcy kobiet w wieku 35-49 lat, które mogły się zdecydować na macierzyństwo ze względu na tykający zegar biologiczny.

Do zwiększenia liczby dzieci urodzonych za granicą i zarejestrowanych w Polsce mogła się przyczynić także tocząca się w wielu krajach dyskusja o ograniczeniu zasiłków wypłacanych na dzieci i potrzeba utrzymania więzi z krajem, bo a nuż się tu wróci – zauważa dziennik.

Może wrócą rodziny po obietnicach szefowej rządu?  PREMIER SZYDŁO: NIE SPOCZNIEMY, PÓKI DO POLSKI NIE WRÓCI KAŻDY POLAK

BRKomentarze