UWAŻAJ na TĘ zabawkę! Jest SZALENIE groźna!

Ta zabawka jest bardzo groźna! Uważaj na nią! Właśnie pojawiło się oficjalne ostrzeżenie.

W ostatnim czasie pojawia się bardzo dużo informacji o wypadkach z kulkami magnetycznymi. Małe dzieci często połykają niewielkie przedmioty. Zwłaszcza niebezpieczne są magnesy. Gdy dziecko połknie kilka takich elementów, mogą one się wzajemnie przyciągać, prowadząc nawet do śmierci!

– Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów docierają sygnały o wypadkach tego typu, w których poszkodowane zostały dzieci w wieku od 2 do 5 lat. Kulki magnetyczne służą do zabawy, ze względu na swój wygląd i kształt są dla dzieci bardzo atrakcyjne. Maluchy z ciekawości sprawdzają ich działanie np. w uchu czy nosie, a co gorsza – w ustach. Może się to skończyć tragedią. Podejmujemy działania zmierzające do wyeliminowania niebezpiecznych produktów z rynku. Musimy jednak w sposób szczególny czuwać nad bezpieczeństwem dzieci, dlatego prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności, a najlepiej o wyeliminowanie z zabawek dzieci przedmiotów mogących stwarzać szczególne zagrożenie dla zdrowia i życia najmłodszych konsumentów – powiedział Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Fot. UOKiK

Kontrola kulek magnetycznych wykazała nawet pięciokrotne przekroczenie norm! Prezes UOKiK zajął się już sprawą. Chce wyeliminować takie produkty z rynku.

– Żaden zakaz czy nakaz nie zastąpi zdrowego rozsądku i wyobraźni opiekuna dziecka. Pamiętajmy o tym, aby wobec małego dziecka zawsze stosować zasadę ograniczonego zaufania, a zabawki dobierajmy odpowiednio do jego wieku i etapu rozwoju. Warto czytać etykiety oraz umieszczone na nich ostrzeżenia i informacje, nawet atrakcyjne dla dziecka zabawki powinny zostać zabezpieczone wówczas, gdy zagrażają jego zdrowiu lub życiu – dodał Tomasz Chróstny.

Jeśli zauważymy jakieś nieprawidłowości w budowie zabawek, które kupiliśmy dziecku, zgłośmy to do Inspekcji Handlowej.

Zobacz także: Rząd udostępnił NOWĄ aplikację w sprawie COVID-19! Będzie OBOWIĄZKOWA?

Fot. Pixabay

Źródło: RPOKomentarze