Wigilia 2019 – czy to dzień wolny od pracy? Czy w Wigilię trzeba iść do szkoły?

Święta Bożego Narodzenia to jedne z najważniejszych świąt w roku. Poprzedzają je zawsze długie i dokładne porządki oraz wiele godzin w kuchni nad garnkami z pysznymi, tradycyjnymi potrawami. Czy w Wigilię będziemy mieli czas aby to wszystko zrobić? Czy Wigilia to dzień wolny od pracy i zajęć w szkole?

Wigilia 2019 nie jest dniem wolnym od pracy na mocy ustawy. Dlatego tego dnia wiele sklepów, punktów usługowych i innych miejsc jest otwartych jak co dzień. Jednak pracodawca może wprowadzić pewne zmiany w godzinach pracy tego dnia. Niektóre supermarkety są więc czynne nieco krócej, niektóre mniejsze sklepy i usługi są całkowicie zamknięte. Jeśli jednak nasz pracodawca nie przewiduje żadnych ułatwień dla pracowników, po prostu musimy do pracy pójść. Wolne uzyskamy tylko po złożeniu wniosku o urlop.

 

ZOBACZ TEŻ: Adwent 2019 – oto, co możesz wtedy robić. Co z seksem, alkoholem i zabawami?

 

Skrócenie czasu pracy supermarketów i sklepów wynika z zapisów Ustawy z dnia 10 stycznia 2018 roku o ograniczeniu handlu w niedziele, święta i niektóre dni. W Wigilię i sobotę poprzedzającą niedzielę Wielkanocną sklepy mogą być otwarte tylko do 14:00.

 

Inaczej ma się sytuacja uczniów. W Wigilię wszystkie szkoły nie prowadzą zajęć, choć w wielu będą specjalne dyżury dla dzieci, których rodzice muszą pracować i nie mogą zapewnić opieki w Wigilię przed południem.

 

Lekcji nie będzie też 23 grudnia w poniedziałek,  a w wielu szkołach już w piątek 20 grudnia zamiast zajęć będą przeprowadzane klasowe i szkolne wigilie. Uczniowie wrócą do szkół dopiero 2 stycznia w czwartek. Jednak dyrektorzy mają prawo przedłużyć przerwę świąteczną aż do poniedziałku 6 stycznia. W takiej sytuacji pierwsze lekcje odbędą się dopiero we wtorek 7 stycznia.Komentarze