Zamachowiec spod Notre Dame „był łagodny jak baranek”. Dostał nawet nagrodę Komisji Europejskiej!

Zamachowiec spod Notre Dame „był łagodny jak baranek”. Dostał nawet nagrodę Komisji Europejskiej!

Massip Farid Ikken, który zaatakował młotkiem policjantów koło katedry Notre Dame w Paryżu, to dziennikarz, który pracował dla TV i gazety w Szwecji – informują media w tym kraju.

 

Ikken urodził się w Algierii i mówił o sobie, że jest algierskim Berberem. W 2004 roku ożenił się z obywatelką Szwecji i przeniósł do tego kraju. Małżeństwo rozpadło się rok później, ale Ikken pozostał w Szwecji. Wielokrotnie się przeprowadzał, mieszkał w różnych częściach Sztokholmu i w Uppsali. W latach 2009-2010 Algierczyk pracował jako wolny strzelec dla szwedzkich mediów.

 

„Oczywiście to przykre, że była tu z nami osoba, która okazała się zdolna do tego typu rzeczy, ale przez osiem lat wiele może się wydarzyć. Wtedy nie żywiliśmy wobec niego żadnych obaw” – powiedziała w wywiadzie dla szwedzkiej telewizji redaktor naczelna gazety Anna Falk.

 

W 2009 roku Algierczyk otrzymał dziennikarską nagrodę Komisji Europejskiej za reportaż o sytuacji osób ubiegających się o azyl w Szwecji, które nie mają nawet dostępu do opieki medycznej. W komunikacie prasowym zamieszczono wypowiedź Ikkena, że tak ważne tematy jak dyskryminacja i różnorodność to sprawy, którymi dziennikarze powinni się zajmować.

 

W 2013 roku Ikken wrócił na krótko do Algierii, skąd w 2014 roku przeniósł się do Francji i zamieszkał w miejscowości Cergy-Pontoise na północ od Paryża. Jak powiedział w wywiadzie dla LCI Mercier jego promotor, prof. Arnaud Mercier:

 

„Jestem kompletnie zaskoczony. Pamiętam, że był łagodny jak baranek. Nic nie wskazywało na to, że jego poglądy się zradykalizowały. Niestety nie miałem z nim kontaktu od listopada (2016 roku), kiedy przestał kontaktować się ze mną w sprawie pracy.”

 

Przypominamy, że 6 czerwca Massip Farid Ikken zaatakował młotkiem policjanta pilnującego porządku na placu przed katedrą Notre Dame w Paryżu. Jak potwierdził szef francuskiego MSW Gerard Collomb, podczas ataku napastnik krzyczał przed atakiem: „To za Syrię!”. Ikken został postrzelony w klatkę piersiową przez drugiego funkcjonariusza i aktualnie przebywa w szpitalu. Znaleziono przy nim także noże kuchenne. Podczas rewizji w mieszkaniu mężczyzny znaleziono nagranie wideo, w którym przysięga on wierność Państwu Islamskiemu.

 

Źródło: PAP
kdKomentarze