Zamachowiec spod Notre Dame „był łagodny jak baranek”. Dostał nawet nagrodę Komisji Europejskiej!

Massip Farid Ikken, który zaatakował młotkiem policjantów koło katedry Notre Dame w Paryżu, to dziennikarz, który pracował dla TV i gazety w Szwecji – informują media w tym kraju.

 

Ikken urodził się w Algierii i mówił o sobie, że jest algierskim Berberem. W 2004 roku ożenił się z obywatelką Szwecji i przeniósł do tego kraju. Małżeństwo rozpadło się rok później, ale Ikken pozostał w Szwecji. Wielokrotnie się przeprowadzał, mieszkał w różnych częściach Sztokholmu i w Uppsali. W latach 2009-2010 Algierczyk pracował jako wolny strzelec dla szwedzkich mediów.

 

„Oczywiście to przykre, że była tu z nami osoba, która okazała się zdolna do tego typu rzeczy, ale przez osiem lat wiele może się wydarzyć. Wtedy nie żywiliśmy wobec niego żadnych obaw” – powiedziała w wywiadzie dla szwedzkiej telewizji redaktor naczelna gazety Anna Falk.

 

W 2009 roku Algierczyk otrzymał dziennikarską nagrodę Komisji Europejskiej za reportaż o sytuacji osób ubiegających się o azyl w Szwecji, które nie mają nawet dostępu do opieki medycznej. W komunikacie prasowym zamieszczono wypowiedź Ikkena, że tak ważne tematy jak dyskryminacja i różnorodność to sprawy, którymi dziennikarze powinni się zajmować.

 

W 2013 roku Ikken wrócił na krótko do Algierii, skąd w 2014 roku przeniósł się do Francji i zamieszkał w miejscowości Cergy-Pontoise na północ od Paryża. Jak powiedział w wywiadzie dla LCI Mercier jego promotor, prof. Arnaud Mercier:

 

„Jestem kompletnie zaskoczony. Pamiętam, że był łagodny jak baranek. Nic nie wskazywało na to, że jego poglądy się zradykalizowały. Niestety nie miałem z nim kontaktu od listopada (2016 roku), kiedy przestał kontaktować się ze mną w sprawie pracy.”

 

Przypominamy, że 6 czerwca Massip Farid Ikken zaatakował młotkiem policjanta pilnującego porządku na placu przed katedrą Notre Dame w Paryżu. Jak potwierdził szef francuskiego MSW Gerard Collomb, podczas ataku napastnik krzyczał przed atakiem: „To za Syrię!”. Ikken został postrzelony w klatkę piersiową przez drugiego funkcjonariusza i aktualnie przebywa w szpitalu. Znaleziono przy nim także noże kuchenne. Podczas rewizji w mieszkaniu mężczyzny znaleziono nagranie wideo, w którym przysięga on wierność Państwu Islamskiemu.

 

Źródło: PAP
kd

Komentarze